Režiséři HP filmů

31. října 2008 v 17:26 | Elisabet

Režiséři HP filmůKámen mudrců a Tajemná komnata-Chris Columbus

nar. 10.09.1958
Spangler, Pensylvánie, USA
Americký režisér a scénárista. Vyrůstal v Ohiu jako jediný syn horníka.


Po maturitě na Spielberg school of Genre movie making se pokoušel uplatnit jako kreslíř v Marvel Comics a posléze zjistil, že komiks nemá daleko k vytváření filmových scénářů. Vystudoval režii na prestižní Tisch School of the Arts.
Ve filmovém světě nejprve získával úspěchy jako autor scénářů. Po škole začal psát scénáře pro Stevena Spielberga. V roce 1984 vznikl film GREMLINS, v roce 1985 pak filmy GOONIES a MLADÝ SHERLOCK HOLMES. Debutoval filmem NOČNÍ DOBRODRUŽSTVÍ (1987).
Brzy poté se seznámil s producentem Johnem Hughesem a jako režisér začal pracovat na úspěšné komedii SÁM DOMA (1990). Příběh o chlapci, kterého rodiče zapomenou přes Vánoce doma samotného, se stal jednou z nejpopulárnějších rodinných komedií v historii. Druhý díl na sebe přirozeně nenechal dlouho čekat. Mimořádný úspěch zaznamenal i v roce 1993 s filmem MRS. DOUBTFIRE - TÁTA V SUKNÍCH - další rodinnou podívanou, kde v roli otce-paní na hlídání exceluje Robin Williams.
V roku 1998 vzniklo rodinné drama DRUHÁ NEBO PRVNÍ, kde se spolu sešli Ed Harris, Julia Robertsová a Susan Sarandonová. Osvědčený řemeslník Columbus sice nevyniká přílišnou originalitou, ale když se drží svých zábavou a hodnotami prodchnutých komedií, obvykle spolehlivě zaskóruje. V roce 2001 natočil svůj zatím nejúspěšnější film HARRY POTTER A KÁMEN MUDRCŮ, na který o rok později navázal filmem HARRY POTTER A TAJEMNÁ KOMNATA.

Vězeň z Azkabanu-Alfonso Cuarón


nar. 28.11.1961
Mexiko City, Mexiko
Mexický režisér, jehož jméno v Hollywoodu rychle roste, započal svou kariéru v mexické televizi. Po studiích na Mexico's CUEC, Cuaron začal experimentálně pracovat jeko asistent režie mnoha anglicky mluvených filmů vzniklých v Mexiku a Latinské Americe (Gaby-A Love Story -1987 nebo Romero-1989).
Svou první šanci dostal, když natočil dokument zvěstujícím situaci kolem AIDS - LÁSKA V DOBĚ HISTERIE - 1991. Hollywood, zvláště pak Sydney Pollack, si jeho talentu všiml a přivedl ho do Států, aby natočil jednu epizodu seriálu PADLÍ ANDĚLÉ. Cuarón získal CableACE Award a do podvědomí diváků se dostal rodinným filmem MALÁ PRINCEZNA (1995). Remake filmu z roku 1917 s Mary Pickford a pozdějším (1939) přepracováním se Shirley Templeovou, vypráví příběh dívky, která je za trest uvězněna v přísné internátní škole. Ani to jí ovšem nezabrání, aby hledala ztraceného otce. Cuaronova verze okouzlila kritiky nádhernou kamerovou kompozicí, která ukořistila mnoho kouzlelného z originálního příběhu.
Dva roky poté režíroval moderní přepracování Dickensovy klasiky VELKÉ NADĚJE. Na příběhu chudého malíře, nyní přesunutého na Floridu a mezi New Yorkskou uměleckou smetánku, se herecky podílely takové hvězdy jako Ethan Hawke, Robert De Niro a Gwyneth Paltrow.
Cuaron však svůj styl našel až s kultovní road-movie MEXICKÁ JÍZDA (2001) o dvou adolescentech a jejich výletu s mladou ženou na tajemnou pláž. Snímek zaznamenal i přes otevřené erotické scény nebývalý úspěch. Jeho opojná nálada vyplývající především z výborného scénáře ale diváky přesvědčila. Komerčně nejúspěšnějším režisérovým počinem je zatím osobitá adaptace třetího dílu Harryho Pottera - HP A VĚZEŇ Z AZKABANU z roku 2004.

Ohnivý Pohár-Mike Newell

28.03.1942
St. Albans, Anglie

Mike Newell režíroval čtvrtý díl čtenáři i diváky oblíbené série Harry Potter od J.K.Rowling Harry Potter a Ohnivý pohár (2005). První dva díly (Harry Potter a kámen mudrců, Harry Potter a tajemná komnata) natočil Chris Columbus, režie třetího dílu (Harry Potter a vězeň z Azkabanu) se ujal Alfonso Cuarón. Newell je teprve první domácí režisér, který na plátno převádí toto typicky britskou látku série Harry Potter.
Pře Harrym Potterem natočil film Úsměv Mony Lisy (2003), ve kterém se objevily Julia Roberts a Julia Stiles, nicméně divákům je zřejmě známější romantickou komedií Čtyři svatby a jeden pohřeb (1994), která získala několik cen a byla i ve dvou kategoriích nominována na Oscara, mimo jiné i v kategorii Nejlepší film. Během své více než čtyřicetileté kariéry Newell natočil ceněnou komedii Enchanted April (1992), která získala tři nominace na Oscara a ve dvou hereckých kategoriích (pro Mirandu Richardson a Joan Plowright) vyhrála Zlaté globy.
Mike Newell dále natočil Cesta na západ (1992), ve kterém hráli Ellen Barkin a Gabriel Byrne, jejichž příběhu v pozadí hrál soundtrack od skladatele Patricka Doylea. Dalším snímkem byl The Good Father (1985), za který Sir Anthony Hopkins v roce 1985 získal Prox Italia. Jeho dalším filmem je například Bláznivá runway s barvitou hereckou sestavou John Cusack, Billy Bob Thornton a Angelina Jolie, který byl nominován na Oscara v kategorii Nejlepší adaptovaný scénář.
V případě Krycí jméno Donnie Brasco (1997) se Newell spojil nejen s Patrickem Doylem, ale i výraznými talenty svých hereckých generací Johnny Deppem a Al Pacinem. Jeho zbývající snímky jsou například Neobvyklé dobrodružství, Amazing Grace and Chuck a Soursweet.
Po absolvování Cambridge University se Newell dostal do televizního kanálu Granada, který byl situován do Manchesteru, kde byl na zkoušku jako producent. Časem se však dostal i k režii. Pro televizi natočil Them Down There, Ready When You Are, Mr McGill, Destiny a The Melancholy Hussar plus spousty anglo-amerických snímků jako Blood Feud a pro kanál CBS Common Ground.
Newell na plátně debutoval v roce 1977 snímkem Muž se železnou maskou, ve kterém se objevili Louis Jordan, Ralph Richardson, Richard Chamberlain a Jenny Agutter. Jeho debut na americkém kontinentě přišel s rokem 1980, kdy natočil Probuzení s Charlton Hestonem a Susannah York. Po tomto snímku přišel Bad Blood, televizní film Zrození národa a pohlcující Tanec s cizincem, ve kterém se objevili Miranda Richardson a Rupert Everett. Za něj získal Newell cenu Prix de la Jeunesse MFF v Cannes a snímek mu ve světě vynesl mnohé uznání.
Mike Newell si časem založil svou vlastní produkční společnost Dogstar Films, se kterou jako výkonný producent zaštiťoval filmy Photographing Fairies s Benem Kingsleym a Best Laid Plans. Byl také výkonným producentem projektů jako Riplyeho hra, kde hlavní roli ztvárnil John Malkovich, 200 cigaret, ve kterém se představili Ben Affleck a Kate Hudson; Všechny moje lásky s Johnem Cusackem a Jackem Blackem, jakož i u Soderberghova čtyřoscarového opusu Traffic: Nadvláda gangů.
osobnosti


Fénixův řád a Princ dvojí krve-David Yates


Narozen: 1963 v St. Helens, Merseyside, Anglie, Velká Británie
Režisér filmů Harry Potter a Fénixův řád a Harry Potter a Princ Dvojí Krve
o tomto režisérovi není nějak extra známo co natočil, ani místo jeho pobytu. je to pro nás taková černá ovce, ale pokusíme se pro vás o něm zjistit co nejvíce!!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama