Daniel Radcliffe - Životopis

31. srpna 2008 v 9:11 | Pure_Shadowhunter |  Harry Potter

Daniel Radcliffe, celým jménem Daniel Jacob Radcliffe se narodil 23. července 1989 ve Fulhamu na předměstí Londýna.
Leavesdenská studia se stala jedním z míst natáčení filmů podle knih Joanne Kathleen Rowling o Harrym Potterovi. Právě do role hlavní postavy byl obsazen Daniel Radcliffe. Nebyla to ovšem jeho první role.
O herectví jevil zájem už od pěti let, ačkoli jeho dosavadní zkušenost byla jen role opice ve školní hře, kdy na sobě měl plandavé uši, oranžový make-up a punčocháče. Vzpomíná, že musel vyjít na pódium a okolo něčeho asi 40 sekund tancovat.
Větší role se mu dostalo až v televizní adaptaci románu od Charlese Dickense David Copperfield z roku 1999. K této roli se dostal díky svému kamarádovi, který mu z legrace navrhl, aby se konkurzu na mladého Davida zúčastnil. Dan nepočítal, že by tu roli získal, ale přesto se tak stalo a jeho herecká kariéra se tak mohla rozjet. Už tehdy na sebe Dan totiž dokázal upozornit, producentka Davida Copperfielda poukázala na jeho přirozenost a určitou nevinnost, také se rozplývala nad jeho osobním kouzlem a prostotou.


Dan se pak v roce 2001 také objevil ve filmu Krejčí z Panamy - špionážní novele od Johna le Carrého, kterou režíroval John Boorman. Zde si zahrál Marka Pendela, syna Harryho a Louisy Pendelových, jež ztvárnili Geoffrey Rush a Jamie Lee Curtis, krom nich se ve filmu objevili Pierce Brosnan nebo Brendan Gleeson. A zatímco se natáčelo, ve Spojeném království se hledal chlapec, který by ztvárnil populární literární postavu Harryho Pottera. V té době Jamie Lee Curtis přišla se zajímavým nápadem:
"Jednoho dne jsem pozorovala Daniela, který postával u bazénu. Otočila jsem se na jeho matku a řekla: ,Mohl by být Harrym Potterem.' "
A měla pravdu. Daniel roli skutečně získal. Nebylo to ovšem tak jednoduché.
Režisér Chris Columbus viděl nahrávku filmu David Copperfield a ihned zaúkoloval vedoucího castingu, aby na konkurz na roli Harryho Pottera pozval i Dana. Nastal ovšem problém s Danovými rodiči. Ti totiž nechtěli, aby se jejich syn těchto konkurzů účastnil, ale aby se raději věnoval škole. Proto nabídku odmítli.
Přesto se na Dana usmálo štěstí. Jednoho večera se scénárista Steve Kloves a producent David Heyman objevili na divadelním představení ("Stones in His Pockets"), kde v tu dobu byl shodou okolností i Dan se svými rodiči. S Danovým otcem (Alan Radcliffe; matka Marcia Gresham) se David znal z obchodních vztahů, během přestávky se pak představil i Danovi.
Druhý den ráno zavolal David Heyman Danovým rodičům, aby jim jejich předchozí rozhodnutí rozmluvil. Zjistil, že už i rodiče uvažovali o tom, že by Dana na konkurz přeci jen pustili, ale jen když bude Dan ochráněn od mediální pozornosti, jak nejvíce to bude možné.
A pak jednou večer, když se zrovna koupal, zaslechl Dan tátu, jak s někým po telefonu mluví.
"Táta přišel za mnou a řekl mi, že jsem dostal roli Harryho Pottera. Brečel jsem, byl jsem tak šťastný. Probudil jsem se uprostřed noci, kolem půl druhé, a vzbudil jsem i tátu jen proto, abych si ověřil, že to všechno nebyl jen sen. Že opravdu budu hrát Harryho Pottera."
Dan pak na kamerových zkouškách oslnil nejen režiséra, ale i samotnou autorku fenoménu jménem Harry Potter J. K. Rowling, která prohlásila, že se cítí, jakoby našla svého ztraceného syna a že by ho hned adoptovala.
Konečné obsazení do rolí ústřední trojice (Harry Potter - Daniel Radcliffe, Hermiona Granger - Emma Watson, Ron Weasley - Rupert Grint) bylo pak zveřejněno v srpnu 2000.
Natáčení prvního filmu Harry Potter a Kámen mudrců začalo v září 2000. V té době svět už znal čtyři díly ságy o kouzelníkovi s jizvou ve tvaru blesku na čele. Dan ale předtím nečetl žádnou z těchto knih, pokusil se o to v osmi letech, ale knihu odložil. Poté, co však získal roli, přečetl hned všechny dosud vyšlé díly.
První díl se promítal 16. listopadu 2001 a stal se po Titaniku druhým nejvýdělečnějším filmem vůbec. Světový zájem o film byl neslýchaný a nejinak tomu bylo i u hlavního hrdiny. Daniel alias Harry se objevoval na předních stranách časopisů Vanity Fair, The Face, Empire, Premiere a na titulních stranách dalších časopisů. A nezůstalo jen u tiskovin, plakáty byly polepené autobusy, metra i výškové budovy. Následovala televizní vystoupení a na Internetu se objevovaly stránky fanoušků věnované Harrymu Potterovi, které začaly odhalovat chlapce za jizvou. Zrodila se hvězda jménem Daniel Radcliffe!
Filmování Tajemné komnaty začalo pouhé tři dny po premiéře dílu prvního. Režie se opět ujal Chris Columbus a v hlavní roli jsme zase viděli Dana Radcliffea. A nikdo nešetřil chválou na jeho práci. Tým na speciální efekty byl unešený Danovým hereckým výkonem při scénách se skřítkem Dobbym, kdy vlastně Dan musel mluvit jen na míč na tyči a samotný Dobby byl přidán až později. Jak sám Chris Columbus říkal:
"Co dříve zabralo osm nebo devět záběrů, jsme teď zvládli ve dvou nebo ve třech. Obzvlášť u Dana. Stal se téměř malým akčním hrdinou. Je opravdu silný a tu sílu mám na něm rád, protože Harry Potter potřebuje rozvíjet sílu… Je neuvěřitelně soustředěný. Viděl jsem herce dvakrát starší, kteří by nepodali tak přesvědčivý výkon."
Světová premiéra druhého filmového dílu byla 15. listopadu 2002. Ještě tentýž měsíc si Dan, po propagačním kolotoči v USA a ve Spojeném království, zahrál v divadle ve West End ve hře The Play What I Wrote, kterou režíroval Kenneth Branagh, se kterým se Dan seznámil při natáčení Tajemné komnaty, neboť Kenneth Branagh byl obsazen do role profesora Zlatoslava Lockharta. Dan předtím nikdy na jevišti nestál (nepočítáme-li roli opice), takže měl nejprve strach, ale připustil, že by se v budoucnosti chtěl na jevišti objevovat častěji.
A pak v prosinci 2002 Dan spolu s producentem Davidem Heymanem podnikl speciální cestu na Dálný východ spojenou s propagací Tajemné komnaty. Na letišti v Tokyu ho vítaly stovky křičících fanynek, což poukazuje na slávu tohoto mladého herce.
Většinu příštího roku, tedy roku 2003, zabralo natáčení filmu Harry Potter a Vězeň z Azkabanu. Režie se tentokrát ujal Mexičan Alfonso Cuarón. Další změnou bylo obsazení profesora a zároveň ředitele Školy čar a kouzel v Bradavicích Albuse Brumbála, protože jeho předchozí představitel (Richard Harris) bohužel zemřel. Tuto roli pak získal Michael Gambon. Dalšími "přírůstky" do "harrypotterovské" rodiny byli Gary Oldman, který ztvárnil uprchlého vězně a údajného vraha Harryho rodičů (James a Lily Potterovi), David Thewlis (profesor Lupin) nebo Timothy Spall (Peter Petigrew) a další.
Alfonso hned na začátku zadal hlavním protagonistům napsat esej, ve které by psali o své postavě. Dan odevzdal asi čtyři stránky (Emma šestnáct a Rupert si ani nevzpomíná, že by nějakou práci vůbec odevzdával) a často se pak ke své eseji při natáčení vracel. Jen s ní ale nevyšel. Ve filmu bylo potřeba, aby Dan dokázal zahrát Harryho emoce. Především se to týkalo scén s mozkomory, kdy Harry v hlavě slyší křik své matky, když ji Ten-jehož-jméno-nesmíme-vyslovit zabíjel. S těmito scénami mu pomohl jeho otec:
"Můj táta vyrostl v Severním Irsku, právě když se tam děly hrozné věci. V jeho ulici, naproti jeho domu, byl zavražděn muž a můj táta, kterému tehdy bylo 8 let, slyšel, jak přitom jeho manželka křičela. Proto si se mnou táta sedl a dlouho jsme si o tom povídali. Vůbec mi hodně pomohl se scénami, kde se vyskytují mozkomorové."
Jeden z nejočekávanějších filmů roku 2004 vtrhává do světových kin 4. června 2004, do těch českých 10. června 2004.
Pak se jen čekalo, kdo další se ujme režie čtvrtého snímku, Harry Potter a Ohnivý pohár, protože Alfonso Cuarón další režírování odmítl. Nakonec toto místo poprvé získává Angličan - Mike Newell.
Film je z celé dosavadní série filmů nejtemnější, nejvtipnější a pro herce, především pro Dana, i mnohem fyzicky náročnější. Dan například musel ve scéně s drakem padat volným pádem (jistilo ho jen lano) z výšky okolo 15m. Další fyzicky náročnou scénou byl v rámci Turnaje tří kouzelníků celý druhý úkol, který se odehrává celý pod vodou. Dan se kvůli tomu musel naučit potápět a hlavně zadržet dech až na dvě minuty. Jako dárek k Vánocům pak dostal album fotek z potápění s celkovým časem, který strávil pod vodou - bylo to 41 hodin 38 minut!
Hermionin hříšný tanec :)
Za jednu z nejkrásnějších částí filmu tvůrci považují Vánoční ples. Dan upozorňuje diváky na to, aby si všimli, že ve filmu nikdy nejsou vidět jeho nohy, že je natáčen vždy jen od pasu nahoru. Zatímco ostatní herci se věnovali hodinám tance, Dan totiž musel natáčet podvodní scény a na trénování tanečních kroků měl proto málo času. Dodává ale, že jeho rodiče jsou skvělými tanečníky, a že tedy muselo toto nadání jednu generaci přeskočit…
Ohnivý pohár do kin vstoupil 18. listopadu 2005, čeští fanoušci si museli počkat až do 1. prosince.

Před dalším natáčením o Harrym Potterovi (Harry Potter a Fénixův řád) si Dan "odskočil" do Austrálie, kde natáčí nízkorozpočtový film December Boys. Ztvární zde nejstaršího z dospívajících sirotků. Film by měl být dokončen někdy na přelomu jara a léta 2006.
A v únoru se vrhne na natáčení již pátého pokračování o brýlatém kouzelníkovi!
Co bys o Danovi ještě mohla vědět:
  • Rád záškodničí, jednou například na mobilu svého kolegy RobbiehoColtranea (Hagrid) nastavil místo angličtiny turečtinu, jindy zase vyděsil maskérku, když se na place objevil s falešnou krvavou náplastí na obličeji.
  • Nikdy neviděl svůj film Agent z Panamy.
  • Chodí do soukromé chlapecké školy.
  • Poslouchá Stereophonics, R.E.M., U2, Jane`s Addiction, Rage Anaist The machine, Darkness, Blur, Zwan, sex Pistols, Clash a Brendana Bensona
  • Jako svůj první černobílý film viděl dvanáct rozhněvaných mužů a dodneška je to jeden z jeho filmových favoritů.
  • Je třetím nejbohatším teenagerem v Británii.
  • Rád by se naučil hrát na bicí.
  • Miluje Simpsonovy.
  • Ve škole má nejraději angličtinu.
  • Jeho nejoblíbenějším filmem je Co žere Gilberta Grapea.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama